میکروپیگمنت

 میکرو پیگمنت یعنی کاشت رنگدانه در قسمت فوقانی لایه درم پوست که جهت ترمیم عدم قرینگی ابروها ، لب ها و چشم ها و آرایش دائم کاربرد دارد. همچنین در از دست دادن و ریزش موها و ابروها  در اثر شیمی درمانی و یا ریزش موی آلوپسیا و بیمارهای رنگدانه ای پوست مثل ویتیلیگوهم می توان  از این روش استفاده کرد .
قابل توجه آن که رنگ های مورد استفاده گسترده فراوان را شامل می شود و تکنیک استفاده از ترکیب رنگ و سوزن های متنوع آن این روش  را به عنوان تکنیکی بهتر و منحصر به فرد کرده  است.
 قابل توجه آن است که میکروپیگمنت مهارت تاتو نیست . تاتو یا همان روش سنتی و غیر ایمن انتقال رنگدانه ها به زیر پوست با استفاده از سوزن های غیر بهداشتی و رنگ های غیر استاندارد و محیط غیر استریل و همچنین عدم کنترل عمق نفوذ رنگ توسط کاربرعوارض جبران ناپذیری به همراه دارد. در حالی که روش میکروپیگمنتیشن استفاده از دستگاه دارای مجوز بهداشت و رنگ دانه های استاندارد و معدنی با تست عدم  حساسیت . استفاده از سوزن های یکبار مصرف و استریل و تنظیم عمق نفوذ سوزن و انجام کار با حفظ حالت طبیعی چهره هستند ، همه از اصول کار میکروپیگمنت است.
دوام رنگ در میکروپیگمنت به عوامل متعددی بستگی دارد.
  1. انتخاب نوع رنگ ، پر رنگ و کم رنگ بودن
  2. جنس پوست
  3. نوع آب و هوا
  4. نوع نگهداری آن
در مقایسه با تاتو های  سنتی میکروپیگمنت دوام کمتری دارد و این در واقع اجازه مانور را به مشتری می دهد و معضل تاتوهای سنتی را که پس از گذشت چند سال حالت یکنواخت و خسته کننده دارد و قابل تغییر نیست را ندارد و از مزایای میکروپیکمنت تلقی می شود چون در دفعات بعدی کار می توان مدل  را عوض کرد .
از محاسن دیگر میکروپیگمنت این است که خون ریزی ندارد و تورم و التهاب آن نیز بسیار مختصر است و تداخلی با زندگی روزمره ی افراد ایجاد نمی کند

 

 

 

 

 میکروپیگمنت پزشکی


 
  فرق بین آرایش ثابت و تاتو پزشکی چیست؟
 
آرایش ثابت؛ برای تقویت خطوط چهره که به هر دلیل از رنگ کافی برخوردار نبوده و زیبایی را تحت تاثیر قرار داده اند استفاده میشود و به طور کلی شامل موارد زیر میباشد :
•    شکل لب
•    خط لب
•    ابرو
•    مژه

اگر واقعاً نیاز به اصلاح نازیبایی خود با تاتو دارید، تاتو کنید. کسانی که بدون نیاز حقیقی از این عمل استفاده میکنند، مثل هر آرایش دیگر، با تعویض مد، سن و فاکتورهای دیگر خیلی زود خسته شده و مایلند به حالت طبیعی صورت برگردند. اما بدانید تاتو، رنگدانه هایی هستند که با سوزن به زیر پوست شما فرستاده میشوند. حتی در مواقعی که کار توسط حرفه ای ها انجام شود، گاه روی بافت عمقی مینشیند و متاسفانه در این وضعیت پیشرفته ترین تکنیکهای لیزر نیز به آن دسترسی ندارند. پس قبل از انجام آن خوب فکر کنید. بعد از تایید نیاز، دقت در انتخاب محل انجام تاتو از نظر بهداشتی، فرد انجام دهنده و نوع رنگ استفاده شده از مهمترین نکاتی است که میتواند نتیجه بهتری را به دنبال داشته باشد.


تاتو پزشکی؛ عمل استفاده از رنگدانه های اختصاصی و تزریق آن به محل اتصال اپیدرم و درم به منظور پوشش نقائص زیبایی پوست بیمار است و بطور خلاصه شامل موارد زیر میباشد :
•    پوشش جای زخم بدنبال تصادف یا سوختگی
•    روشن یا تیره کردن منطقه هدف در روی پوست
•    پوشش جای عمل بعد از جراحی های وسیع یا محدود
•    پوشش جای برداشت مو در موارد پیوند مو

قبل از انجام این عمل حتماً با پزشک  مربوطه مشورت کنید. تاتو پزشکی آخرین قدم برای پوشش نقائص زیبایی است و باید بعد از اتمام تمامی درمانها، اعم از جراحی و دارویی، انجام شود.
 
در تعریف، میکروپیگمانتاسیون یا تاتو، کاشت حرفه ای رنگ در زیر پوست به منظور تغییر آن جهت دستیابی به اهداف.
زیبایی و یا پوشش نازیبایی است تاتو پزشکی یا تاتو اصلاحی نیز در پایه از همین توضیح برخوردار است اگرچه در نوع
تکنیک و نوع رنگ متفاوت می باشد
تاتو یک کار هنری بوده و از دیرباز در جامعه بشری رواج داشته است. این هنر در قدیم با اهداف پیام های مذهبی، عاطفی استفاده میشد ولی امروزه بیشتر به منظور زیبایی بکار گرفته میشود و مانند هر دانش دیگر بشری پای علم، تکنولوژی و تخصص در آن باز شده و سالیانه دهها مقاله و تحقیق علمی در خصوص آن انجام میگیرد.
. رنگ، وسایل و ملزمات آن روز به روز از تنوع بیشتری برخوردار میشد. خیلی زود وسایل پیشرفته تر و رنگهای روشنتر و با تنوع زیاد به بازار آمد.
.
تاتو، به مرور جانشینی مطمئن برای کسانی که نیاز به ارایش دائم، به هر علتی دارند گردید و با علمی تر شدن آن اعتماد متقاضیان افزایش یافت. در دنیای امروز صنعت ساخت وسایل زیبایی به وضوح تولیدات خود در این زمینه گسترش داده و رقابت در کیفیت رنگها و دستگاهها رو به افزایش است.اکنون سلامت و بی خطر بودن وسائل و رنگها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این مهم خصوصاً در تاتوی پزشکی که با اهداف پوشش و یا اصلاح نازیبایی مانند کار روی خطوط اولیه صورت، زخمها، سینه، و دیگر اختلالات پوستی استفاده میشود، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.امروزه پزشکان بر نیاز به این عمل در موارد خاص اذعان دارند و حتی در بعضی از بیمارستانهای تخصصی( خارج از ایران)، اتاقی با این عنوان فعالیت قرار دارد تا بیماران با اعتماد کامل مشکل خود را برطرف و در حقیقت درمان لازم را دریافت کنند.
 
در اجرای تاتو پزشکی و آرایشی از رنگهای با کیفیت بالا در فیزیک و شیمی استفاده میشود و با رنگهایی که در تاتوی هنری بدن استفاده میگردد، متفاوت است. این رنگها ویژگیهای زیر را دارا میباشند :
•    استریلیزاسیون و میکروب زدایی با اشعه گاما روی آنها صورت گرفته است.
•    توضیحات لازم بر روی برچسب رنگها وجود دارد.
•    اجازه استفاده از اروپا ( را دارد.CE approved).
•    با پیشرف تکنولوژی، دوام بیشتر با استفاده از ذرات کمتر از 6 میکرون بدست آمده است.
•    ویسکوزیته مناسب در زمان پاشیددن رنگ یکنواختی کار را افزایش داده است.
•    رنگهای پایه ای و افزایش قدرت انتخاب آن از مزایای برجسته رنگهای تاتو پزشکی است.

میکروپیگمانتاسیون یا تاتو برای کسانی که ناچارند هر روز صبح به هر دلیلی دست به قلم شده و اشکال نازیبای خود را بپوشانند، حقیقتا یک راه درمان است.لایه ای نازک از رنگی ملایم در زیر پوست(بین اپیدرم و درم) قرار میگیرد و نتیجه در حد امکان نزدیک به رنگ طبیعی منطقه خواهد بود. طبیعی بودن آن کمک میکند تا در طول روز بیمار نگران نمایش مشکل خود نباشد. تکنیک ترکیب رنگها دست پزشک را در انتخاب بهتر باز گذاشته و کمک میکند تا بهترین پوشش و نزدیکترین رنگ به پوست را انتخاب کند. با این روش میتوان جای زخمها، سوخگیها، بیماری ویتیلیگو(پیسی)، جای جراحی ها را پوشش داد.
با این مجمل شاید بتوان گفت تاتو خوب است ولی مانند هر دانش دیگری استفاده های غیر علمی و مهمتر از آن غیر ضروری میتواند عواقب بسیاررنج آوری را بدنبال داشته باشد. حقیقتا نمیتوان تاتوهای غیر حرفه ای عمیق تزریق شده را به طور کامل از بین برد. پس قبل از انجام تاتو، باید خوب فکر و بعد از تایید نیاز، خوب انتخاب کرد.
جامعه پزشکی هر روز شاهد حوادث جبران ناپذیر این عمل است. تاتوهای غیر اصولی با اهدافی تعریف نشده، که به سختی و با صرف هزینه ای گزاف میتوان وجود آن را قابل قبول تر کرد.لازم است این نیاز نادیده گرفته نشود و با کنترل شاغلین این حرفه و علمی کردن اطلاعات ایشان با برگزاری کلاسها و دوره های آموزشی مربوطه اعم از نکات بهداشتی، تکنیک اجرا و انتخاب علمی مواد مصرفی ، مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته، خدمتی نظارتی به مردم ارائه شود و دیگر شاهد انجام آن در زیرزمین ها نباشیم .

.
دکتر نجما ایرانی
 

 
تاتو آرایشی
تاتو آرایشی: قبل از هر چیز به خاطر بسپارید که، حتی اگر یک روز هست که چهره بدون آرایش خود را نیز دوست دارید، هرگز، هرگز و هرگز تاتو آرایشی نکنید.
چه کسانی از این نوع تاتو سود میبرند؟
•    از کمرنگ بودن خطوط چهره خود شاکی هستید و آرایش کم، رضایت بالایی را برای شما بوجود میاورد؟
•    بسیار مشغولید و فرصت رفع نواقص زیبایی خود هر روز صبح با مواد آرایشی را ندارید؟
•    ورزشکارید و هر روز ناچارید چندین بار دست به قلم شوید تا نمای زیبایی طبیعی به چهره تان بدهید؟
•    حقیقتاً با ابروی خود و مدل رویش نامنظم آن مشکل دارید؟
•    لبهای شما به واسطه بیماری و یا ارثی از حاشیه و رنگ منظمی برخوردار نیست؟
•    شیمی درمانی شده اید و مایلید صورتتان رنگ وبوی بیماری ندهد؟
•    مژه های بی حالی دارید و هر روز ناچارید با مواد آرایشی نمایش آن را به طبیعی نزدیک کنید؟
•    ناتوانی جسمی دارید و در حالی که چهره اتان نیاز به آرایش دارد، توانایی آرایش آن را ندارید؟
در این شرایط، شما برای انجام تاتوی آرایشی ( حتی در مواردی آرایش کامل صورت) کاندید مناسبی هستید.
 
در تاتو آرایشی بدنبال مد نباشید، فقط ، فقط، و فقط به چهره طبیعی نزدیکتر شوید..
در تاتو آرایشی هیچگاه اصرار بر پررنگ کردن کار نکنید و اجازه دهید نمای چهره اتان به طبیعی نزدیک باشد
.
در تاتو پزشکی چشم ، خط چشم رد شده و فقط توصیه به تقویت رنگ پایه مژه ها میگردد
تاتوی لب: با تاتو، خط لب های نامنظم نمای زیباتری میگیرد و بیمار را راضی تر میکند. در تاتو پزشکی لب از رنگهایی که کنتراست قوی با رنگ لب دارند استفاده نمیشود و توصیه بر این است که از رنگهای با کنتراست بالا در هیچ شرایطی( حتی زمانی که جای اسکار با رنگهای نزدیک به لب پوشش داده نمیشود) استفاده نگردد و با صرف زمان بیشتر و تکرار رنگ طبیعی، اختلاف نمای این دو بخش پوشش داده شود.
در تاتو هر چه رنگ پررنگ تر، کار آسان تر و سریعتر، اما زمان از دست دادن رنگ طولانی تر پس اصرار بر پررنگی کار نکنید
تاتوی لب بهتر است با سایه رنگ روی لب همراه باشد تا نمای طبیعی تری به چهره بدهد
دکتر نجما ایرانی
 

 
تاتو پزشکی
 
اصطلاح تاتو پزشکی در مواقعی استفاده میشود که ازتاتو در نازیبایی هایی که به نوعی نیاز به دخالت پزشکی دارند، یا بعد از جراحی هابوجود آمده اند و یا بیماری هایی با اختلال رنگ پوست هستند که درمان دارویی در آن کارآمد نیست و نواقص رنگی بوجود آمده باعث عدم آرامش بیمارشده و نیاز به درمان دارد، به کار میرود.
لطفاً درصورتی که نمیدانستید آیا برای مشکل شما تاتو پزشکی مناسب هست یا نه، با ما تماس بگیرید.
 
تاتو پزشکی و کاربرد آن در پوشش جای زخم یا سوختگی :

کدامیک از بیماران میتوانند از این عمل برای مخفی کردن مشکل خود استفاده کنند؟
از زمان استفاده این روش در دنیا، بسیاری از بیمارانی که به علت سوختگی، بیماری ویتیلیگوی محدود (پیسی)، تصادف و یا جراحی از اختلال رنگی پوست خود رنج میبردند، توانستند احساس نازیبای خود را کاهش داده و به وضعیت طبیعی نزدیکتر شوند. با توجه به مشکل بیمار، استفاده درست از تاتو پزشکی و دقت در انتخاب رنگی که با پوست و نژاد بیمار همخوانی داشته باشد، میتواند پوششی مناسب را ایجاد کند و اعتماد به نفس بیمار را به نحو قابل توجهی بازگرداند. اختلال رنگی پوست را میتوان به دو دسته تقسیم کرد؛ هایپوپیگمانتاسیون و هایپرپیگمانتاسیون.
•    هایپوپیگمانتاسیون(کم رنگ شدن پوست)- در تعریف به از دست دادن رنگ یا سفید شدن پوست گفته میشود که به دنبال تغییر در وجود ملانین (ماده ای که باعث ایجاد رنگ تیره در پوست شده و تفاوت نژادها را سبب میشود) و یا جانشینی بافت فیبروز به جای پوست ( معمولاً به دنبال سوختگی و جراحی ) بوجود میاید. این حالت خصوصاً در جراحی هایی که به منظور لیفت پوست (کشیدن پوست) انجام میگیرد دیده شده که به دنبال آن پوست در منطقه عمل ابتدا قرمز و پس از زمانی نسبتاً طولانی ( شش ماه یا بیشتر) به سفیدی میگراید و نمای نازیبایی را ایجاد میکند که معمولاً توسط کرم پودرهای آرایشی توسط بیمار پوشش داده میشود. استفاده مداوم از این کرم پودرها برای بیمار آزاردهنده و خسته کننده است. با استفاده از تاتو پزشکی میتوان رنگ این قسمت را تغییر داده و با کاشت رنگهای تیتانیومی تفاوت منطقه را با پوست اطراف کاهش داده و آسایش بیشتری برای بیمار فراهم کرد.
•    هیپرپیگمانتاسیون(پررنگی پوست)- تیرگی پوست به دنبال افزایش فعالیت ملانین، دقیقاً پدیده ای است که بر خلاف حالت پاتولوژیک ذکر شده در بالا اتفاق میافتد. اکثر موارد پررنگی پوست نمیتواند با تاتو پزشکی پوشش داده شود و باید قبل از انجام عمل با پزشک متخصص مربوطه مشورت گردد. با نظر متخصص و در موارد خاص مثل سوختگی ها، لک های مادرزادی مقاوم به درمان، ماه گرفتگی و غیره... با استفاده از تاتو پزشکی میتوان آزار نمایشی محل را کاهش داد.
**** به عنوان یک اصل به خاطر داشته باشید که میکروپیگمانتاسیون یا همان تاتو پزشکی درمانی صد در صد برای مشکل شما نیست و هدف از انجام آن کاهش ناهماهنگی منطقه با پوست سالم اطراف آن است.
تاتو پزشکی درپوشش جای زخم برای بیمارانی که جراحی زیبایی انجام داده اند، مانند لیفت صورت ، جراحی های زیبایی سینه، کاشت موو.. ویا تحت درمان بوده اند، مانند موارد سرطان، برداشت غده تیروئید، جراحی باز قلب، لب شکری و سایر موارد جراحی در مناطق درمعرض دید بدن، توانسته است تا حد بسیار بالایی موفق بدرخشد و تحقیقات نشان داده که رضایت بیمار در بیش از 85 درصد موارد وجود دارد.
لطفاً تصاویر قبل و بعد از عمل را در گالری عکس مشاهده فرمائید.
تاتو پزشکی و کاربرد آن در تقلید فولیکول مو :

چندین سالی از اختراع روش کاشت مو در تاسی میگذرد. این عمل با تنوع در برداشت مو در آقایان و خانمهایی که از خالی بودن موی سر خود شاکی هستند توانسته در اکثر موارد رضایت بیمار را بدنبال داشته باشد. این عمل در تعریف، برداشت مو از مناطقی که در اصطلاح بانک موی قویتری دارند و انتقال آن به مناطقی که ضعیف تر بوده و از پوشش موی کمتری برخوردارند، میباشد. نکته ای که بعد از این عمل دسته ای از بیماران را آزار میدهد خالی ماندن مناطق برداشت است که اگر پوشش موی اطراف از قدرت کافی برخوردار نباشد، بیمار با معضل مخفی کردن این قسمت ها، با استفاده از مواد آرایشی، مواجه میشود. تاتو پزشکی براحتی میتواند این مشکل را برای بیمار قابل قبول تر کرده و او را از دست به قلم شدن هر روزه نجات دهد. این روش برای کسانی که از کم پشتی محدود مو رنج میبرند و یا سابقه جراحی یا بخیه روی پوست سر را دارند نیز مؤثر بوده و میتواند از بزرگی مشکل تا حد قابل قبولی بکاهد. لازم به ذکر است که مهارت پزشک، و انتخاب روش غیر ماشینی از مواردی است که میتواند در کیفیت کار مؤثر باشد تا طرح بدست آمده نمای طبیعی تری داشته و رضایت بیشتری را بدنبال داشته باشد.
لطفاً تصاویر قبل و بعد از عمل را در گالری عکس مشاهده فرمائید.
تاتو پزشکی و کاربرد آن در کاشت مجدد رنگ سینه: چه کسی کاندید این عمل است و چگونه انجام میشود؟
این بخش برای بیماران مرد و زنی است که به هر علتی رنگ قسمت مرکزی پستان ( آرئول) را از دست داده اند. این اختلال میتواند مادرزادی یا به دنبال جراحی ها ی این منطقه متعاقب اختلالات مادرزادی، سرطان، و یا زیبایی بوجود آمده باشد.
تاتو پزشکی در موارد جراحی پستان به عنوان آخرین قدم است و معمولاً شش ماه بعد از جراحی انجام میگردد تا نمای طبیعی تری به منطقه داده شود. در این پروسه تلاش میگردد تا حتی در مواردی که نوک سینه از بین رفته، با رعایت اصول پرسپکتیو کار و بازی با رنگ، تلاش میکند تا نمای رنگی نوک سینه به حالت نرمال نزدیکتر باشد.
اول، تصویر نوک سینه طراحی میشود . در این مرحله  دو نکته سایز و رنگ سینه بسیار مهم است. آرئول بزرگ و خیلی کم رنگ نه تنها تقلیدی از سینه واقعی نیست بلکه نمایی غیر طبیعی ایجاد میکند. زمانی که بیمار وپزشک هر دو از ظاهر کار و اندازه آن راضی بودند، کاشت رنگ در زیر پوست شروع میشود. کاشت رنگ برای هر طرف معمولاً نیم ساعت زمان میبرد و معمولاً بدون درد است. اگر در طول پروسه بیمار احساس درد کند، از بیحسی وضعی استفاده میشود( نوع آن به تشخیص پزشک بستگی دارد

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به "کلینیک پوست و مو و زیبایی مریم" می‌باشد. © 1392